数学题:妈妈买苹果和梨各用去多少钱?

  • 时间:2020-05-09 14:38:58
  • 分类:数学世界
  • 阅读:118 次

数学题:苹果和梨的单价比是6:5,妈妈买的苹果和梨的重量比是2:3,共用去18元,妈妈买苹果和梨各用去多少钱?(提问的同学:破灭-资优网

数学题解答:此题可用按比例分配来解,不过首先需要求出苹果和梨总价的比。

依据就是数量关系式:单价×数量=总价

苹果和梨总价的比是:(6×2):(5×3)=12:15=4:5

苹果的总价:18÷(4+5)×4=8(元)

梨的总价:18÷(4+5)×5=10(元)

答:妈妈分别买了8元的苹果和10元的梨。

推荐阅读:
5 Easy Steps to Detect What WordPress Theme a Site is Using   7 Questions You Must Answer to Get the Right Kind of Faceb  How to Check if a Binary Tree is Balanced (Top-down and Bottom-u  How to Check If A String Is a Number (Numeric) using Regex (C++/  The Bash Programming Tutorial: Compute the GCD (Greatest Common   How to Re-Number the Files Sequentially on Windows using Batch P  How to Split a String in Balanced Strings?  Finding Out the Longest Arithmetic Subsequence of Given Differen  How to Count the Prime Number of Set Bits in Binary Representati  How to Create a Mock Echo Soap/REST API using SoapUI? 
评论列表
添加评论